روش تولید زالو طبی ایرانی در پرورش صنعتی

روش تولید زالو طبی ایرانی در پرورش صنعتی

روش تولید زالو طبی

یکی از روش هایی که می توان با هزینه کم کارآفرینی به همراه کسبسود را به انجام رسانید تولید و پرورش زالو طبی در محیطهای سرپوشیده یا به اصطلاح پرورشگاهی است. این موجود امکان تولید مثل بالایی دارد به همین خاطر می توان با حساب سر انگشتی روی ضریب تکثیر این جاندار به سود نسبی آن دست یافت. اما برای رسیدن به بالاترین ضریب تکثیر روش تولید زالو طبی بسیار اهمیت دارد. بایستی بهترین روش تولید زالو طبی را انتخاب کرد تا در این زمینه بتوان بالاترین ضریب تولید را حاصل نمود. البته نژاد زالویی که در پرورش یا تکثیر مورد استفاده قرار می گیرد در بالا بردن تولید اهمیت ویژه ای خواهد داشت.

بهترین روش تولید زالو طبی

انواع مختلفی از روش تولید زالو طبی وجود دارد. به عنوان مثال در کشور روسیه به دلیل شرایط آب و هوایی مختص به این کشو زالوها حتما بایستی در محیطهایی نگهداری شوند که کمترین آسیب از نظر دمایی به آنها وارد شود. به همین دلیل بستری که برای این جاندار در نظر گرفته می شود اصطلاحا بستر روش نامیده می شود. برای ایران این روش پاسخگو است اما کشوذ ما امکان استفاده از آسنترین روش تولید زالو طبی در محیط های سرپوشیده را دارا است. ایران شرایط اب و هوایی متنوعی را در خود جای داده است. تقریبا در تمام نقاط کشور نیز می توان به پرورش یا تولید زالوی طبی پرداخت. یکی از روش هایی که در این صنعت مورد استقبال واقع شده است استفاده از استخرها و تالابهای گلی است.روش تولید زالو

روش پرورش در تالاب یا استخر گلی

همانطور که اشاره شد می توان زالوها را در بسترهای طبیعی نیز به تولید انبوه رسانید. هم است که شرایط اقلیمی منطقه ای که از این روش استفاده می شود سازگار با محیط زندگی زالوی طبی باشد. به عنوان مثال شمال کشور بهترین نقطه برای استفاده از روش های طبیعی تولید و تکثیر زالوی طبی است. در این محیط ها فقط کافیست نظارت و غذادهی زالوها را به درستی انجام دهیم تا در مدت طزمان مشخص بالاترین ضریب تکثیر را داشته باشیم. دمایی که در این محیطها نیاز اسا از طریق گل و سایه یا گیاهان آبزی که امکان کاهش قلیایی آب همراه با خنک نگه داشتن دما را دارند تامین می شود.

سایر روشهای پرورش زالوی طبی

در شهرهای کویری یا خشک، گرم یا سردسیر نیز می شود زالوها را تولید کرد. در سالهای اخیر شهرهای جنوبی کشور نیز به زمره رورش دهندگان عمده این جاندار افزوده شده اند. این کار را می شود به عنوان شغل اول نیز در نظر گرفت. البته همه چیز به پشتکار و سرمایه ای که در این کار وارد می کنید دارد. روشهای دیگری نیز وجود دارند که با سرمایه اندک امکان نگهداری زالو در شرایط بد آب و هوایی را دارا هستند. در این روشها زالوها بایستی در محیطی بهداشتی مانند سوله یا اتقا نگهداری شوند. دمایی که آنها نیاز خواهند داشت از طریق دستگاه های سرما ساز یا گرمایشی تامین می شود. تجهیزاتی که برای این کار مورد نیاز است بسیار کم هزینه هستند.

پرورش زالوی طبی در منزل

یکی از جذابیت های این شغل دارد آن است که می تواند به عنوان شغل دوم نیز مورد بهره برداری قرار بگیرد. بسیاری از بانوان در ایران هم اکنون و در سال ۱۳۹۷ هجری شمسی اقدام به پرورش زالوی طبی در منزل نموده و از این راه به سودهای خوبی نیز دست پیدا کرده اند. فقط کافیست تعدادی زالوی سایز ریز را تهیه نموده پس از غذا دهی و نگهداری آنها را به بازار عرضه نماییدو البته مقدار آموزش مشخصی برای این کار نیاز است. می شود این آموزش ها را از طریق اینترنت نیز کسب کرد. امروزه به دلیل گستردگی فضای مجازی حتی مقاله های زبان خارجه را هم می شود به فارسی برگرداند و از آنها نیز استفاده نمود.

آموزش پرورش زالو در منزل

اگر قصد راه اندازی اصولی پرورش زالوی طبی در منزل را دارید و می خواهید بهترین روش تولید زالو طبی را به احزا بگذارید بایستی آموزش های ویژه ای که در این زمینه وجود دارد را پشت سر بگذارید. در بیشتر شهرهای ایران از طریق جهاد کشاورزی و شرکتهایی که در این زمینه فعالیت می کنند امکان کسب مهارت های لازم وجود دارد. همچنین مشاوره و راه اندازی توسط همین مراکز به مرحله اجرا در خواهد آمد. شاید هزینه ای برای شما در بر داشته باشد که نسبت به سودی کهکسب خواهید کرد به چشم نخواهد آمد. اگر چه برای دست یابی به موفقیت بایستی هزینه هایی چه از لحاظ زمان و چه از لحاظ مالی متحمل شد.

چگونگی تولید مثل زالو

زالوی طبی در شرایط طبیعی از جانداران خون گرم در محیط پیرامون خود استفاده می کنند. یعنی اینکه تغذیهخ این جانداران از طریق حیوانات و بعضا انسانهایی انجام می شود که پیرامون زالوها وجود دارند. اما در شرایط پرورشگاهی چگونه تولید مثل زالوی طبی صورت می پذیرد؟ غذادهی به زالوها مهمترین اصل در تولید مثل آنهاست. بایستی به طور جدی در تغذیه و نحوه غذادهی به زالوها حساسیت به خرج داد. حتی دمایی که زالوها در آن تغذیه می شوند اهمیت دارد و تعداد زیادی از آنها را در معرض تلف شدن یا زنده ماندن تا رسیدن به سایز مناسب و تکثیر قرار خواهد داد. پس بهتر است اگر قصو تکثیر زالوها را دارید و تجربه ای در این زمینه ندارید یا از تعداد کم شروع به کار نمایید و یا اینکه حتما از مشاوری کار بلد استفاده نمایدد.


از طریق شماره تماس زیر می توانید با ما در ارتباط باشید.
عرضه کننده : آقای کریمی
شماره موبایل: ۰۹۱۳۱۰۸۹۰۲۰
پست الکترونیکی: info@zaloplus.ir
مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *