انواع زالوطبی شناسایی شده در ایران تا سال ۱۳۹۸ در آب شیرین

انواع زالوطبی شناسایی شده در ایران تا سال ۱۳۹۸ در آب شیرین

انواع زالوطبی آب شیرین ایران در کدام مناطق هستند؟

زالوها از جمله بی مهرگان هستند و متاسفانه در ایران از بی سایر مهرگان کمتر شناخته شده اند. تا حدود ۵ سال پیش تحقیقات انگشت شماری در زمینه انواع زالوطبی آب شیرین ایران انجام شده بود. یکی از معروفترین این تحقیقات توسط بنیک در سال ۱۹۴۰ انجام شد. ایشان در شمال غرب و غرب کشور حدود ۵ نوع زالوی آب شیرین را کشف کردند. البته نه اینکه همه آنها درمانی باشند و منظور این نیست که می توان از هر ۵نوع زالوها استفاده درمانی انجام داد. پس از آن حدود ۷۰ سال بعد یعنی در سال ۲۰۰۷ میلادی گراسر و پسیک طی دو گشت و تحقیقاتی که در استانهای خراسان، کرمان، اصفهان، مرکزی، مازندران، لرستان و کرمانشاه که در سال های ۲۰۰۳ و ۲۰۰۵ اتحان دادند تعداد ۱۱ گونه زالوی آب شیرین را شناسایی و گزارش کردند که ۴ نوع از انواع زالوطبی برای اولین بار در ایران شناسایی و گزارش شده بودند. با تمامی این توصیفات می توان گفت ایران از بهترین نوع زالوهای طبی برخوردار است. همچنین به دلیل آن که از اطبا خوشنامی در کشور بهره مند می شده ایم استفاده از این جاندار به عنوان درمان بسیار رایج بوده است.

بهترین نوع زالوی طبی در ایران

بعد از تحقیقات انجام شده توسط افراد خارجی و ثبت گونه های ناشناخته و جدید در ایارن برخی از محققین ایرانی نیز شروع به تحقیق در این مورد کردند.وو در دهه ۸۰ خورشیدی انواع دیگری از زالویهای آب شیرین در ایران را به ثبت رساندند. اما آیا از تمام انواع زالو می توان به منظور درمان استفاده کرد؟ آیا می شود بدون شناسایی زالوهای طبی زالودرمانی انجام داد؟ بهتر است اگر قصد انجام این کار را دارید در زمینه زالوهای طبی و بهترین نوع آن شناخت داشته باشید تا بهترین نتیجه را دریافت نمایید. بهترین گونه زالوی طبی ایرانی هیرودو اورینتالیس نام دارد که نامگذاری آن نیز به وسیله اساتید ایرانی انجام شده است. اما از چه طریق می شود بهترین گونه زالوهای طبی را شناسایی کرد و در استفاده از آنها وسواس به خرج داد. رنگ بدن زالوی ایرانی مشخص است. حکیم ابوعلی سینا نیز در کتب خود پیرامون این جاندار توضیحات خود را ارائه کرده است. این زالوها با رنگهای سبز، صدری، زیتونی و یا قهوه ای روشن شناسایی می شوند.انواع زالوطبی

 

مشخصات ظاهری انواع زالوطبی

زالوها به شکل های متلفی دیده می شوند و انواع مختلفی دارند. اما عمدتا زمانی که بی حرکت هستند به شکا دراز یا تخم مرغی دیده می شوند. اگر دقت کنید خواهید دید عموما آنها جنسی پشمی با شکمی پهن دارند و ممکن است به میزان زیادی کشیده و منقبض شوند. این خاصیت برای آن است که بدن آنها اغلب حالت فنری داشته و از بندهای متعددی ساخته شده است. بدن برخی از زالوها به دو بخش تقسیم شده است قسمت باریک و کوچک گردن (قدامی) و قسمت بزرگ، پهن و وسیع بدن (خلفی) که در شناسایی زالوهای طبی این موارد کمک خوبیبه حساب خواهند آمد. به رنگهای مختلف زالوهای طبی هم اشاره شد اما برای انواع زالوهای موجود سیاه، قهوه ای، زرد، قرمز یا خاکستری زیتونی را نیز در نظر بگیرید.طول زالوهای آب شیرین معمولا بین ۲ تا ۶ سانتی متر می باشد. اما برخی از انواع زالوطبی مانند هیرودو اورینتالیس، هیرودو مدیسینالیس و زالوی وربانا تا ۲۰ سانتی متر نیز رشد خواهد کرد. اما بزرگترین زالوها آمازونیا همنتریا (Amazonia haementreria) نام دارد که تا ۳۰ سانتی متر نیز رشد خواهد کرد و مسلما از دیدن آن شگفت زده خواهید شد.این زالو بیشتر در مناطق حاره ای برزیل زیست می کند. پس در سفرهای خود به این مناطق حتما از تجهیزات حفاظتی استفاده کنید.

تشریح سیستم بدن زالو

اعضای مختلف بدن زالو می تواند راهمای خوبی برای شناسایی بیشتر آنها باشد. در بدن زالوها معمولا ۵ نوع شکاف وجود دارد.

  1. دهان : یک منفذ باریک ۳ شعاعی است که به طور مرکزی در محفظه پیش دهانی بادکش قدامی قرار گرفته است.
  2. مخرج : یک منفذ کوچک پشتی – میانی روی بند ۲۶ در پایه بادکش خلفی قرار گرفته است.
  3. نفریدیا : تعداد آن ۱۷ جفت است. که تشکیل ۲ ردیف طولی را در خارج بیضه ها داده است و در حلقه ۶ تا ۲۲ قرار گرفته است.
  4. منفذ تناسلی نر : یک سوراخ شکمی – میانی واقع در یک شیار بین حلقه دوم و سوم بند ۱۰ است. گاهی اوقات یک بیضه نخ مانند بیرون افتاده از یک شکاف قابل رویت است.
  5. منفذ تناسلی ماده : به طور شکمی – میانی در بین دومین و سومین حلقه بند ۱۱ قرار گرفته است.انواع زالوطبی

خرید بهترین نوع زالوی طبی ایرانی

شما می توانید پس از انجام تحقیقات در زمینه انواع زالوطبی و تصمیم استفاده اقدام به خریداری آنها کنتید. معمولا می توان در محیط کوچک نیز به تولید یا تکثیر زالوی طبی پرداخت. این کار زیاد سخت نیست. نه آنکه قکر کنید آسان است و می توان به راحتی هرچه تمامتر میلیونر شد. اما اگر اندکی پشتکار داشته باشید حتما موفق خواهید شد. به یاد داشته باشید که در امور پرورشی یا تولیدی علاوه بر داشتن علم به اندازه بایستی حتما به صورت تجربی نیز اطلاعات کسب کرد. شما در سایت تخصصی زالو پلاس اطلاعات بسیار مفیدی را بدست خواهید آورد.همچنین برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید با نماینده سایت تخصصی زالو پلاس در ارتباط باشید. علاوه بر آن بهترین نوع زالوی طبی ایرانی با نژاد هیرودو اورینتالیس و مدیسینالیس با قیمت مناسب در اختیار خریدار قرار خواهد گرفت.


از طریق شماره تماس زیر می توانید با ما در ارتباط باشید.
عرضه کننده : کریمی
شماره موبایل: ۰۹۱۳۱۰۸۹۰۲۰
پست الکترونیکی: [email protected]
مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *