تولید مثل زالو طبی با ضریب تکثیر بالای ۱۲۰ درصد وربانا

تولید مثل زالو طبی با ضریب تکثیر بالای ۱۲۰ درصد وربانا

تولید مثل زالو طبی

زالوها از خانواده کرم های حلقوی هستند و به دلیل ساختار و اکونومی بدن امکان تکثیر در تعداد بالا را دارا هستند. به خاطر اینکه زالو در موارد پزشکی مورد استفاده قرار می گیرد ارزش بالایی نیز دارا می باشد و می توان آن را مورد معامله قرار داد. پس تولید مثل زالو طبی در محیط های پرورشی خانگی سودآوری بالایی دارد همچنین ضریب تکثیر تولید مثل زالو طبی نیز می تواند توجیه اقتصادی خوبی برای پرورش زالوی طبی باشد. بسیاری از افراد در ایران به این سمت گرایش پیدا کرده اند و توانسته اند تعدد زیادی از این جاندار را به بازار عرضه نمایند. ممکن است از خود بپرسدی که تا کنون این صنعت اشباع شده است یا همچنان امکان فعالیت در این زمینه وجود دارد؟ به دلیل یکبار مصرف بودن زالوی طبی می توان تا سالها در این کسب و کار فعالیت نمود.

نحوه تولید مثل زالو طبی

زالوی طبی موجودی هرمافرودیت (نرماده) است و هر دو اندام جنسی نر و ماده را با هم دارا می باشد. در بیشتر کرمها این شرایط وجود دارد اما برای تولید مثل زالو طبی حتما بایستی جفت از آن را در اختیار داشت تا با یکدیگر بارور شوند. الته در تعداد بالا حتما نیاز نیست که تعداد زوج از زالوها نگهداری شود. روش های زیادی برای تولید مثل زالو طبی در محیط های به اصطلاح صنعتی وجود دارد که برای افراد تازه کا بهترین آن نگهداری زالوی طبی در وان های پلاستیکی می باشد. اگر محیط شما سربسته و قابل کنترل باشد مدیریت آن بسیار آسانتر است. در پرورش زالوی طبی بایستی دما، رطوبت، همچنین شوکهای مختلف را کنترل کرد.تولید مثل زالو طبی

ضریب تکثیر زالوی طبی

در حال حاضر ۳ نژاد از زالوی طبی در ایران مورد استفاده پزشکی قرار می گیرد. نژاد بومی یا اصلی ایرانی با نام علمی هیرودو اورینتالیس، نژاد قالب ایرانی با نام علمی هیرودو مدیسینالیس و وارداتی ترکیه یا آذربایجان که از لحاظ کیفیتی پاینتر است با نام هیرودو وربانا می باشد. بیشتر افراد فعال در این صنعت همچنین پزشکان خواهان زالوی اورینتالیس هستند و سعی بر این دارند که از زالوهای وارداتی در مصارف پزشکی پرهیز نمایند. بهتر است برای تکثیر و پرورش زالوی طبی از همین نژاد استفاده شود تا علاوه بر جلوگیری از انقراض بتوان این نژاد با کیفیت را به جهان نیز معرفی نمود.

نژاد انواع زالو و تاثیر در تعداد تکثیر

زالوها در نژادهای مختلف وجود دارند. تقریبا حدود ۶۵۰ نوع زالو وجود دارد که تعداد محدودی از آنها به منظور مصارف درمانی مورد استفاده قرار می گیرند. اما همانطور که اشاره شد برترین نژاد از لحاظ تعداد آنزیم و تاثیرگذاری هیرودو اورینتالیس نامگذاری شده. این زالو می تواند تعدادی کمتر نسبت به وربانا از خود تکثر کند. اما همین تعداد برای داشتن فارم پرورشی توجیه خوبی خواهد بود. به عنوان مثال در کشور روسیه از نژاد وربانا حدود ۱۲۰ عدد لارو بدست آمده است که بسیار خوب است. نژاد هیرودو مدیسینالیس هم مانند اورینتالیس تقریبا برابر هستند و نزدیک به هم تکثیر دارند. اما باید توجه داشت که در کشور ما بیشتر از زالوهای اورینتالیس و مدیسینالیس برای مداوا استفاده می شود. پس وربانا نمی تواند توجیه خوبی برای تولید مثل زالو طبی داشته باشد.

تولید مثل زالو

نحوه تولید مثل در زالوهای درمانی

بسیاری از افراد نمی دانند که زالوها هرمافرودیت هستند! این اصطلاح علمی به آن معناست که این جاندار کوچک اندام جنسی نر و ماده را همزمان دارد. یعنی هر قطعه زالوی به بلوغ رسیده را می توان یک مولد در نظر گرفت. اما این زالوها برای بارور شدن حتما به یک جفت نیاز دارند. پس از یک جفت زالوی بالغ که در پرورش اصطلاحا به آن مولد می گویند می شود تعداد زیادی زالو را بدست آورد. هر کدام از این زالوها پس از بزرگ شدن می توانند در درمان استفاده شوند. همچنین پس از رسیدن به بلوغ مولدهای خوبی را در اختیار خواهید داشت. این مولدها بالاترین کیفیت را می توانند داشته باشند. چرا که اطلاعات کامل و جامعی از آنها در اختیار دارید.

کوکون گذاری زالوهای طبی در شرایط پرورشی

این جاندار بسیار شگفت انگیز هستند. می توانند به راحتی سلامت را برای انسان به ارمغان بیاورند. اما برای اینکه همیشه آنها را در دسترس داشته باشیم باید پرورش را در تعداد انبوه انجام دهیم. شاید در خانه هم بتوان این کار را انجام داد که بسیار عالی است. اگر محیط کوچکی داشته باشید هم زالوها امکان کوکون گذاری دارند. کوکون زالوی طبی به پیله ای گفته می شود که زالوها در آن تخم گذاری می کنند. در هر کوکون تعداد زیادی تخم قرار خواهد داشت. به صورت میانگین این تعداد بین ۱۵ تا ۳۰ لارو تخمین زده می شود. بهتر است شرایط نگهداری کوکونها را به منظور تکثیر فرابگیرید.

سن استفاده از زالوی طبی

برخی از داروهای شیمیایی موجود در پزشکی نوین را در دوره های سنی مشخصی می توان استفاده کرد. یعنی محدودیت هایی برای آنها وجود دارد. مزیت هیرودین آن است که از کودک تا پیر می توانند با اطمینان از آن استفاده کنند. هیرودین قوی ترین و موثرترین آنزیم موجود در بزاق زالوها است که با گزش وارد بدن می شود. علاوه بر هیرودین بیش از ۱۰۰ نوع آنزیم درمانی و قوی به بدن وارد می شود. این آنزیمها درمان بسیاری امراض را به همزاه دارند. همچنین بهبود عملکرد سیستم دفاعی بدن به علاوه متابولیسم پایدار یکی دیگر از هدایای استفاده از زالوها می باشد.

هزینه درمان با زالوها

از دیگر مزایای استفاده از زالوها آن است که با پرداخت کمترین هزینه بالاترین نتیجه را دریافت می کنید. در بیماری های مختلف اگر از پزشکی نوین وارد شویم بایستی تشخیص بسیار دقیق باشد. در زالودرمانی همین تشخیص وجود دارد اما تفاوت آن با پزشکی نوین در درمان یا مداوا است. مداوا در طب سنتی با هزینه اندک نزدیک به ۱۰۰ درصد است. در پزشکی نوین هزینه، زمان و بعضا درد زیادی تحمل می شود اما شاید فقط پیشگیری به دنبال داشته باشد و درمانی در کار نیست. شما می توانید با تحقیقات هر چند اندک به جذابیت های طب سنتی پی ببرید. شاخه زالودرمانی در این طب از محبوبیت ویژه برخوردار است.


از طریق شماره تماس زیر می توانید با ما در ارتباط باشید.
عرضه کننده : کریمی
شماره موبایل: ۰۹۱۳۱۰۸۹۰۲۰
پست الکترونیکی: [email protected]
مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲ دیدگاه برای این مطلب ثبت شده است

 1. داود تراب اقدامی
  3:03 2018/03/27

  از توجه و همکاری شما قبلا صمیمانه تشکر می نمایم.

  • علی کریمی
   7:09 2018/03/27

   درود بر شما دوست عزیز
   ممنون از لطفتون پاینده باشید.